fazender
- Znaczenie
- właściciel ziemski
- Dialekt
-
brazylijskopolski
- Pochodzenie
- port. br. fazendeiro
- Typ zapożyczenia
-
wyraz adaptowany prosty
- Informacja gramatyczna
- rzeczownik, r. męski
- Frekwencja
- częsty
- Miejsca poświadczenie
- Paraná, São Paulo
- Źródła poświadczenia
- nagranie, pamiętnik, prasa
- Czas poświadczenia
- 1904-1939
Przykłady
-
Fazender zaczął nas zachęcać, żebym pozostali u niego na robotach kawowych. Fazender zaczął nas zachęcać, żebym pozostali u niego na robotach kawowych.
-
W (…) mieście wypocząłem i dalej w drogę, za dwa dni dotarłem do fazendera. W (…) mieście wypocząłem i dalej w drogę, za dwa dni dotarłem do fazendera.
-
I tak co tydzień, nie: jeden tydzień u jednego fazendera, drugi tydzień u drugiego. I tak co tydzień, nie: jeden tydzień u jednego fazendera, drugi tydzień u drugiego.
-
Wszystkie roboty stanęły, zaledwie fazendery którzy zamożniejsi to mają swoich kolonistów którzy uprawiają kawę . Wszystkie roboty stanęły, zaledwie fazendery którzy zamożniejsi to mają swoich kolonistów którzy uprawiają kawę .
-
Pułkowniki (…) są największemi fazenderami, prezydentami, gubernatorami lub senatorami. Pułkowniki (…) są największemi fazenderami, prezydentami, gubernatorami lub senatorami.
-
Na końcu roku pokaże się, że kolonista nie tylko nic nie zarobił, ale jeszcze fazenderowi winien za to, co kupił w wendzie. Na końcu roku pokaże się, że kolonista nie tylko nic nie zarobił, ale jeszcze fazenderowi winien za to, co kupił w wendzie.
-
Ze zniesienia więc niewolnictwa brazylijscy fazenderzy ponieśli niepowetowane straty, pomimo tego wszyscy zgodzili się z radością z prawem zniesienia niewolnictwa, którą to 22-gą rocznicę obchodzono dnia 13 z. m. Ze zniesienia więc niewolnictwa brazylijscy fazenderzy ponieśli niepowetowane straty, pomimo tego wszyscy zgodzili się z radością z prawem zniesienia niewolnictwa, którą to 22-gą rocznicę obchodzono dnia 13 z. m.